Jerozolima

Na podróżnym, który przybył tu pierwszy raz, miasto wywiera niezatarte wrażenie. W zdumienie wprawia widok dostrzegany na końcu ulic współczesnego miasta: grube, potężne mury średniowiecznego zamku z blankami wzniesione przez Sulejmana Wspaniałego. I nie jest to sztuczna dekoracja: w tym murze jest brama, a za nią inne miasto, miasto w mieście, miasto z innej epoki, a raczej miasto wszystkich epok: stare miasto Jerozolimy.

Na uliczkach panuje nieporównywalny z niczym gwar. Ortodoksyjni Żydzi w długich czarnych płaszczach i kapeluszach śpiesznym krokiem kierują się ku Ścianie Płaczu. Greccy i armeńscy duchowni maszerują w procesjach. Kobiety z Etiopii udrapowane w długie, białe “shamy” robią zakupy. Arabskie dzieci jeżdżą na rowerach tuż przed nosem żołnierzy z Tsahal (Izraelskich Sił Obrony), nieco tylko starszych niż oni…

Jerozolima jest naprawdę miastem jedynym w swoim rodzaju. Stopniowo, powoli zaczynamy się przyzwyczajać do tej wyjątkowej atmosfery. Ale potrzeba kilku dni, aby się z nią naprawdę oswoić. Czas można poświęcić na zwiedzanie muzeów, zabytków, synagog, kościołów i meczetów. Nie omieszkajmy też niespiesznym krokiem pospacerować po uliczkach bez określonego celu, przenieść się z gwarnego i tłumnego bazaru na wyludnione, puste uliczki.

Nie zapomnijmy o Nowym Mieście, zwanym również Jerozolimą Zachodnią, i jej żydowskich, bogatych lub biednych, dzielnicach, wyglądających po europejsku i obsadzonych nowoczesnymi gmachami i budynkami. Poczujemy się mniej egzotycznie, ale przecież tu właśnie znajduje się Mea Shearim, dzielnica ortodoksyjnych Żydów przypominająca swoim wyglądem przedwojenne getta. Zaś we wschodniej części miasta leży dzielnica arabska z jej pełnymi życia bazarami i postarzałymi budynkami.

Różne oblicza Jerozolimy oraz jej duchowy, sakralny wymiar sprawiają, że jest ona z pewnością jednym z najbardziej fascynujących miast na świecie.

March 10, 2008. Adventure, Culture, History, Holiday, Holidays, Hotel, Izrael, Lifestyle, News, Photo, Travel, Wakacje, World.

Leave a Comment

Be the first to comment!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Trackback URI

%d bloggers like this: