Warto wiedzieć

Cudzoziemcy przebywający w hotelach rejestrowani są przez administrację hotelu lub schroniska w hotelowych księgach meldunkowych.

Z wyjątkiem okolic obiektów o charakterze obronnym praktycznie nie istnieją ograniczenia w poruszaniu się po terytorium Izraela. Okresowo może być zamknięty wjazd do Autonomii Palestyńskiej. Ma to zwykle miejsce w następstwie ataków terrorystycznych lub w okresach przesilenia politycznego. W okresie intensywnych deszczów (grudzień, luty, marzec) drogi wokół Morza Martwego mogą być okresowo zamknięte.

Wwóz i wywóz obcej waluty nie podlega ograniczeniom. Można wwozić szekle, ale nie można ich wywozić (tylko do równowartości 100 USD). Uwaga: od 1 stycznia 1999 wprowadzono nowe banknoty o nominałach 20, 100 i 200 NIS, różniące się kolorystycznie od dotychczas stosowanych, które są jednakowo uznawane, ale stopniowo wycofywane.

Restrykcyjne przepisy fitosanitarne zakazują wwozu żywności i roślin. Ponadto zakazuje się wwozu stylizowanych monet, matryc do ich produkcji oraz urządzeń i automatów do gier hazardowych.

Izrael zamieszkiwany jest w większości przez wyznawców religii mojżeszowej oraz muzułmańskiej. Niepisane normy zwyczajowe nakazują respektowanie odmiennych rytuałów i sposobów zachowania. Nie należy więc przesadnie podkreślać swojej odmienności. Nie należy również odwiedzać miejsc kultu bez aprobaty osób uczestniczących w uroczystościach religijnych, a także fotografować tych osób bez ich zgody.

W Izraelu w okresie szabasu, tj. od piątku wieczorem praktycznie zamiera życie na ulicach, komunikacja jest poważnie ograniczona, niektóre ulice są zamykane – należy to uwzględnić w swoich planach wycieczkowych. Szabas kończy się w sobotę wieczorem.

March 10, 2008. Adventure, Culture, History, Holiday, Holidays, Hotel, Izrael, Lifestyle, News, Photo, Travel, Uncategorized, Wakacje, World.

Leave a Comment

Be the first to comment!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Trackback URI

%d bloggers like this: